چالش دستمزدهای سال 1390

میزان افزایش دستمزدهای سالانه همواره برای اهالی کسب و کار مهم است ، اما اینبار و پس از اجرای قانون هدفمند شدن یارانه ها این اهمیت دوچندان

شده است. برای من بعنوان مدیر یک کسب و کار خدماتی که بیشترین جزء قیمت تمام  شده اش دستمزد نیروی انسانی است ، طبیعی است که پیگیری اخبار آن نیز مهم باشد.

بنظر می رسد در سطح  مسولین اقتصادی کشور نیز دائما مطالعه ،  بحث و گفتگو بر سر افزایش دستمزدها و نحوه آن در دستور کار قرار دارد. آخرین خبر بر می گردد به گفته های روز قبل وزیر محترم اقتصاد.  اینکه دستمزدها در سال آینده افزایش نیابد و راههای جایگزین مثل تقویت نظام تامین احتماعی در دستور کار قرار گیرد. چندان شفاف نیست و معلوم نیست که مصداق این موضوع چیست؟ مثلا منظور کمک هزینه های درمانی بیشتر است یا اینکه پرداخت بیمه بیکاری مناسب تر؟ یا روشهای جدیدتر و متنوع تر!
به هر حال بودجه های آتی شرکتها در گرو روشن شدن وصعیت مفروضات کار از جکله دستمزدهاست و باید منتظر ماند که ببینیم متولیان امر چه می کنند؟
اگر نوشته من تحت عنوان " توصیه های گری بکر به اقتصاد ایران " را به یاد داشته باشید، بنظر می رسد توصیه های اقتصاددانان کلاسیکی معطوف به قوانین کار منعطف تر و عدم تعیین دستمزدها بصورت دستوری است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سید علیرضا عظیمی پور می باشد.