کتاب فناوری اطلاعات در مقیاس جهانی

از یک سو، استفاده از خودپرداز و کارت خوان های بانکی، پرداخت قبوض آب و برق و تلفن، خرید شارژ تلفن موبایل، خرید از فروشگاه های اینترنتی، خرید از سایتهای تخفیف گروهی، ارسال اطلاعات مالیاتی، انجام امور بانکی، خرید و فروش سهام، خرید بلیط هواپیما و قطار، رزرو هتل، آموزشهای مجازی، تبلیغات در کانالهای تلگرامی و کثیری از این دست، واقعیتهای جدی زندگی ما شده است.

کتاب فناوری اطلاعات

از سوی دیگر بسیاری از شرکتها و کسب و کارها که خدمات یا کالاهای خود را با روشهای سنتی به مشتریان خود ارائه می نمایند، مزیت رقابتی خود را در معرض خطر می بینند. لذا فعالین کسب وکار برای رویارویی با این موج جدید باید خود را بازسازی کنند.

کتاب IT azimipour

تجربه دنیا نشان می دهد که مقاومتها و اصرار بر ادامه روندهای سنتی محکوم به شکست است. چرا که مشتریان، برای تامین نیازهای خود بدنبال روشهای ارزانتر و سریعتر هستند. مثلا وقتی فردی می تواند با استفاده از اپلیکیشن خود ببیند در محدوده اطرافش چه تعداد تاکسی در دسترس هست، کرایه تا مقصد چه مبلغی می شود، نام راننده، شماره تماس راننده و نوع خودرو چیست و بعد از رسیدن به مقصد میتواند رضایت خود را از خدمت ارائه شده اعلام کند، تازه به ازای چند سفر یک سفر هدیه دریافت کند و از همه مهمتر هزینه اش به مراتب ارزان تر از سایر روشهاست. چگونه ارائه کنندگان خدمات تاکسی به روش سنتی می توانند انتظار داشته باشند که مقاومتشان در برابر رقبای جدید به پیروزی منجر شود.

کسب وکارهای سنتی باید بفکر استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات باشند تا بتوانند ماندن در بازار و ادامه مسیر تعالی خود را تضمین کنند. اما اینکار ساده نیست!

تجربه شخصی اینجانب، طی سالها مدیریت شرکتهای ارائه کننده خدمات آی.تی به سازمانهایی که خدمات خود را به اتکای فناوری ارائه می نمایند. ناظر بر این نکته است که هرچند مدیران این بنگاه های اقتصادی که عمدتا افرادی حرفه ای در کسب و کار خود هستند، اما متاسفانه فاقد پیش زمینه فکری در خصوص آی.تی می باشند و بنابراین در تعامل با متخصصین آی.تی سازمان خود دچار مشکل می شوند. همچنین، قادر نیستند که بخش آی.تی سازمان خود را بر اساس شاخصها ارزیابی کنند. از طرف دیگر، کارکنان آی.تی نیز نمی توانند با ادبیات کسب و کار ارتیاط خوبی برقرار کنند و از برنامه هایشان دفاع کنند. چرا که بنگاه های اقتصادی بر پایه هزینه و فایده اداره می شوند و متخصصین آی.تی باید ثابت کنند که در برابر هزینه هایی که این بخش برای سازمان ایجاد می کند چه عایدی متصور است.

اکنون جایگاه فناوری اطلاعات به سرعت از سطح کاربردی و ابزاری بودن در بنگاه های اقتصادی، در حال ارتقاء به سطح راهبردی و حتی فراتر از آن می باشد. بگونه ای که مدیرعامل سیتی بانک در کنگره جهانی سال 2014 اعلامی می کند که سیتی بانک یک سازمان آی.تی است که پروانه کسب و کار بانکی دارد! لذا لازم است چالش هویت آی.تی در سازمانهای ایرانی به سرعت مدیریت و برطرف شود، در غیر اینصورت استمرارکسب و کارها با خطرات بسیار جدی مواجه خواهد بود.

از اینرو مطالعه کتاب فناوری اطلاعات در مقیاس جهانی را به سهامداران، مدیران، کارشناسان و کلیه فعالین اقتصادی که در کسب و کارشان خدمات یا کالاها از طریق فناوری مدیریت و ارائه می شود، توصیه می نمایم. این افراد با مطالعه این کتاب قادر خواهند بود تا درک بهتری از نحوه تعامل و اریابی آی.تی در کسب و کارشان داشته باسند.

اهالی فناوری اطلاعات نیز با مطالعه این کتاب، به جایگاه واقعی خود در سازمانها، که همانا شآن راهبردی است، پی خواهد برد. متخصصین آی.تی در این کتاب با سنجه هایی آشنا خواهد شد که با پایش آنها می توانند چشم انداز واقع بینانه تری را در اختیار مدیران ارشد سازمان قرار دهند.

 

برای بکار گرفتن توصیه های این کتاب و استقرار آن در سازمانها، لازم است مدیران سازمانها نسبت به تشکیل گروه های کاری اقدام کنند و اهداف و سنجه های پیشنهادی را بصورت مستمر پایش و ارزیابی نمایند. 

برای تهیه کتاب می توانید به سایت انتشارات گرایش تازه مراجعه فرمایید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا