عارضه جوجه اردک زشت

یکی از قصه های مورد علاقه من داستان "جوجه اردک زشت" است. در این قصه معلوم می شود که بچه قوی بسیار زیبایی در میان گروهی از اردکها بزرگ شده است. بچه قو گردنی بلند و زیبا مثل قوها داشت.جوجه اردک ها- در واقع همه اردک ها- گردن کوتاه تر و کلفت تری داشتند و بچه قو را "جوجه اردک زشت" عجیب و غریبی می دانستند. بچه قو هم که هیچ اطلاعاتی خلاف این را نداشت و هرگز قویی ندیده بود، خودش را جوجه اردکی پست تر می دانست. و البته که همینطور بود. او اصلا قرار نبود اردک باشد. خدا می خواست که او قویی باشکوه باشد.
بسیاری از کودکان شدیدا خلاق"عارضه جوجه اردک زشت" را تجربه می کنند. از آنجا که استعدادهای فطری آنها بسیار بالاتر از استعداد اطرافیانشان است، زشت و عجیب و غریب قلمداد می شوند. اغلب اوقات این استعدادها به طرزی مخدوش در چشم دیگران منعکس می شوند.
وقتی به ما می گویند فلان استعداد را نداریم به سرعت باور می کنیم. وقتی باور کردیم، آن جملات لعنتی را مدام برای خودمان تکرار می کنیم و به این ترتیب بروز نتایج منفی را تضمین می کنیم. طوطی وار تکرار می کنیم که " من نمی توانم فوتبالیست شوم"، " نمی توانم خواننده شوم" ، " اصلا درکی از هنر ندارم" بی آنکه بدانیم این بی استعدادی واقعی است یا بخشی از شرطی شدن خانوادگی مان است.
فراموش نکنید که عارضه جوجه اردک زشت از سوی پدران و مادران، معلم ها، دوستان، همکلاسیها و کلا اطرافیان نزدیک حادث می شود.
من متاسفانه بارها این عارضه جوجه اردک زشت را در سازمانها و شرکتهای اقتصادی نیز دیده ام. شرکتهایی که از سوی ارکان خود به سرخوردگی وا دار شده اند. وقتی از سوی سهامداران، هیات مدیره ها و حتی کارکنان خود محکوم به زوال می شوند. آنگاه مگر می شود در آنها اثری از رشد و تعالی مستمر یافت.
وقتی در دوره ای از تاریخ شرکتی گفته می شود که این شرکت طفیلی است، این شرکت فقط درست شده تا کارکنانش حقوقی بگیرند، ما انتظاری جز این نداریم که از این شرکت سر و صدایی در نیاید، این شرکت همواره با مشکل نیروی انسانی مواجه است، این شرکت نمی تواند بازار جدیدی را تسخیر کند و ... آیا استعدای تحریک خواهد شد.
تمام قو هایی که از سوی اردک ها، زشت خطاب شده اند در بزنگاهی استعداد خود را در می یابند. بنظرم در شرکتها هم همین حادثه باید اتفاق بیافتد. فردی، جریانی یا اقدامی مورد نیاز است تا شرکت از کمند این عارضه بگریزد.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سید علیرضا عظیمی پور می باشد.