عقلانیت فوتبالی

اگرچه دائما فوتبال ما به تازیانه های گزنده ای سرشار از انتقادات صادقانه و مغرضانه نواخته می شود و انواع برچسبها اعم از فوتبال ناپاک، غیر اخلاقی و ... را تحمل می کند. دستمزدهای رویایی که در سطوح مختلف آن پرداخته می شود، حس حسادت خیلی از صنفهای دیگر را تحریک می کند و برنامه نود آن تبدیل شده است به کابوسی هفتگی برای برخی از اهالی مرتبط و غیر مرتبط این صنف !
اما انصافا اتفاقاتی در این فوتبال می افتد که سرشار از عقلانیت است و خوب است که بسیاری از کسب و کارهای دیگر از فوتبال درسهایی را بیاموزند.
دیروز صبح مجری رادیو در بخشی از اخبار می گفت که آقای ترابیان که سرپرست تیم فوتبال ایران بوده اند. اعلام کرده سرمربی پرتغالی تیم ملی، فدراسیون فوتبال را وادار کرده است که خود را با استانداردهای حرفه ای فوتبال تطبیق دهد. به عنوان مثال ایشان اعتقاد داشته اند که دستگاههای بدنسازی تیم ملی بیشتر برای رشته ژیمناستیک کارکرد دارد تا فوتبال. لذا فدراسیون فوتبال ناگزیر دست به تامین دستگاههای متناسب با نظر سرمربی و مطابق با استانداردهای بین المللی زده است.
به نظر من همین که فوتبال ما برای موفقیت خود رفته و دست به استخدام یک مربی بزرگ در کلاس جهانی زده است و به توصیه ها یا اجبارهای او هم تن در می دهد. ناشی از کلی عقلانیت است که در خیلی جاهای دیگر ما سراغی از آن نداریم.

مثلا ما مگرچند تا صنعت را می شناسیم که به بکارگیری کارشناسان یا مدیران خارجی سرآمد دنیا اقدام کرده اند و خواسته اند تجربیات آنها را در ایران بومی کنند؟!
نمی توانیم منکر آن شویم که ایرانسل در شراکت با شریک خارجی خود توانست مدلی جدید از بازاریابی را در سطح صنعت موبایل و مخابرات عرضه نماید و نهایتا مصرف کننده ایرانی از منافع آن بهره برد. کم نیستند افرادی که بقیمتهای سالهای 1376 برای خرید یک سیم کارت مجبور به پرداخت چیزی بالاتر از یک میلیون تومان شدند. حالا یک سیم کارت چه قیمتی دارد؟!
راه اندازی فروشگاه هایپر استار بعنوان شعبه ای از کارفور در غرب تهران نیز تجربه ای دیگر است که با خود تحولی را در سطح فروشگاههای بزرگ و زنجیره ای به ارمغان آورده است. این در حالیست که تجربه فروشگاههای رفاه و شهروند اگر چه پیش از این حاصل شده است، اما روشهای اجرایی مدیریتی نمونه فرانسوی با آنچه که ما تجربه کرده ایم، متفاوت است.
من منکر دستاوردهای مدیران و بنگاههای اقتصادی ایرانی نیستم . اما در تعامل با فضای بین المللی است که بسیاری از تحربه ها با صرف زمان و هزینه کمتر می تواند بجای سعی و خطاهای گوناگون از طریق مشارکت با حرفه ای ها در سطح بین المللی حاصل شود. چیزی که عقلانیت حاکم بر فوتبال آنرا درک کرده است.
 شاید تحقق بعضی چیزها خیلی پیچیده بنظر نیاید ولی در عمل دیده می شود که شرایط دشوار است. بعنوان مثال در چند سال اخیر بلای جان سرمربیان تیم فوتبال ایران، حاشیه ها بوده است. اینکه سرمربی حرفه ای فعلی تیم ملی توانسته از این حاشیه ها در امان باشد، حتما ناشی از ملاحظات مدیریتی است که هم پشتوانه علمی و هم پشتوانه روانشناسی دارد. همین حاشیه ها بود  که هم کسوتهای سابق او را اسیر و فلج می کرد! 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سید علیرضا عظیمی پور می باشد.